Интересни идеи за градина на балкона
Всичко ще бъде наред! И докато отмине социалната изолация, а и тъкмо през пролетта е подходящото време, да си направите градина на балкона. Изграждането е трудоемък проект и от една страна ще способства за физическата ви активност, а от друга ще осмисли и ангажира свободното ви време.
За да се убедите, че сте взели правилното решение, да си направите градина на балкона, ви изброяваме още предимства на балконските градини:
- Красиво подредените градински кътове ни въздействат и облекчават безпокойството и стреса, като ни доставят щастие. Оставаме свързани с природата. Те осигуряват чист въздух и помагат за поддържане на нашето здраве.
- Терасовите градини абсорбират въглероден диоксид и помагат за намаляване на топлината в околностите на вашия дом през лятото.
- Вие и вашето семейство, особено децата, можете да използвате градинското пространство в свободното време.
- Добре планираното градинско пространство подобрява облика на вашия имот и добавя стойност към него.
- И не на последно място, вашата градина носи естетическа наслада на съседите ви, живеещи срещу вас и подобрява екстериора на вашата улица.
Ето и стъпките за това, как да направите вашата балконска градина:
- Планирайте оформлението на вашата балконска градина. Поставянето на различни съдове и пространство за развлекателни дейности трябва да бъде планирано правилно. Тъй като балконските градини имат ограничения на пространството в сравнение с нормална градина, е необходимо ефективно използване на наличното пространство. Проверете зоните, които са засенчени и зоните, които получават слънчева светлина, за максималното време на деня.
- Изберете растенията за вашата балконска градина:
Това е много важна стъпка, за да направите балконска градина. Изберете растенията според слънчевото осветяване на вашия балкон. Сенколюбиви растения, които се нуждаят от по -малко слънчева светлина, трябва да се поставят в засенчените места. Докато растенията, които се нуждаят от силна слънчева светлина, трябва да бъдат поставени в осветени места. Можете да закупите семена и готови растения от близките разсадници или да ги поръчате онлайн.
На балкони, които са силно огрени от слънцето, добре вирее пеларгониум, азалия, кампанула, салвия, алое, кактусите, бугенвилея, ипомея, хмел, тагетес, хризантема, фукция, хидрангенеа, лантана, колеус, петуния, вербена, грамофонче, кученце, калдъръмче, здравец, латинка.
За светли балкони, които обаче не се напичат силно от слънцето, а то се появява или само през първата, или само през втората половина от деня, са подходящи бугенвилея, кампанула, бегония, пеларгониум, азалия,петуния, латинка, здравец, циния, вербена, невен, трицветни теменужки, кученца, маргаритки, а също така и драцена, конифери и други храстовидни- абелис, котонеастър, аукуба, евонимус.
Ако балконът ви е от северната страна и почти през целия ден е сенчест, за него са подходящи здравец, фукция, тагетис, олеандър, традесканция, различни храстовидни – хвойнови саксийни растения, абелис, бръшлян, евонимус, конифери.
Ако балконът ви е със западно изложение и е изложен на силно следобедно огряване добре е да засадите устойчиви на силното греене видове – калдъръмче, сукулентни видове, алое, глоксиния, чемшир.
Ако живеете много високо и през целия ден на балкона ви духа силен вятър, за вашата градинка са подходящи лобелия, бръшлян и здравец.
Дори малкият балкон ще изглежда добре, ако засадите цветя на различни нива – такива, които са високи, други по- ниски, а също така и висящи или виещи се нагоре цветя.
При проектирането е добре, според пространството на балкона, да се оформят зони с вертикално разположени растения, като най – високите храстовидни се позиционират отзад, а напред по-нискостеблените.
Може да се обърне внимание и на цветовата окраска на листата на растенията, както и времето за цъфтеж. Така от ранна пролет до късна есен да имате цъфтящи растения и растения с различни багри на листата.
- Изберете перфектната почва и контейнери за засаждане на семената:
Почвата трябва да бъде избрана според растенията. В саксиите трябва да сепоставят различни типове почви според различните растения, които сте избрали.
Саксиите или растителните контейнери са важни за градинските кътове. Можете да използвате керамични, циментови, или пластмасови съдове, според вашите изисквания. Можете също така да закупите повдигнати легла за балконска градина, които са алтернатива на леглата, използвани в обикновена градина. Те са по-широки, в сравнение със саксиите. Затова те са предпочитани за покривни тераси и за отглеждане на зеленчуци. Може да си закупите пергола за пълзящи растения, което ще помогне при вертикалното изграждане на градината. Можете също да окачите малко цъфтящи растения, с които да доукрасите терасата.
- Съберете елементите и започнете изграждането на балконския кът:
Сега, когато сте закупили всички необходими растения и контейнери, можете да ги сглобите и да започнете засаждане и подредба на цветята по проекта, който сте разработили. Засадете семената в саксиите или растенията и ги поливайте редовно. Също така можете да украсите градината си с леки мебели, за да се насладите на нейната успокояваща атмосфера.
С помощта на сандъчета, които са закрепени за ръба на балкона, може да създадете истински цветни каскади от петунии, пеларгониум или латинка.
Ще се радваме ако споделите постигнатия успех с нас!
Предлагаме ви различни идеи на още няколко наистина добре подредени балконски градини.
Използваните снимки са от pinterest.com, almanac.com, gardenoholic.com, gharpedia.com, google.bg